„Ciśnienie na Życie” to największa ogólnopolska kampania edukacyjna dotycząca nadciśnienia tętniczego. Przez 4 lata odwiedziliśmy 250 miast, zmierzyliśmy ciśnienie ponad 380 000 Polaków, rozdaliśmy blisko 850 000 egzemplarzy materiałów edukacyjnych.
W pierwszych latach kampanii zachęcaliśmy Polaków do regularnych pomiarów ciśnienia oraz edukowaliśmy społeczeństwo w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia, ponieważ są one wciąż główną przyczyną zgonów w Polsce.
Rocznie z powodu chorób układu krążenia umiera 177 tysięcy osób, co stanowi ok. 46% wszystkich zgonów w Polsce. 80-100 tys. osób przechodzi co roku zawał serca. Dla 30% z nich kończy się on śmiercią – mówi prof. Artur Mamcarz.
Mając na uwadze powyższe dane, kolejna, piąta odsłona kampanii „Ciśnienie na Życie”, poświęcona jest edukacji w obszarze właściwego rozpoznawania symptomów zawału, również w przypadku objawów niespecyficznych.
Wraz z kardiologami prof. Arturem Mamcarzem i dr hab. n. med. Marcinem Grabowskim oraz ratownikiem medycznym Marcinem Gizickim chcemy uświadomić szerokiej opinii publicznej konieczność podejmowania sprawnych i odpowiednich działań w sytuacji, kiedy podejrzewamy incydent sercowo-naczyniowy lub rozpoznamy jego pierwsze symptomy.
Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału. Jeśli zdiagnozujemy, że objawy mogą świadczyć o zawale, zaleca się przyjęcie dawki nasycającej kwasu acetylosalicylowego 300 mg. Przyjęcie takiej dawki pozwoli zablokować proces powstawania zakrzepu – mówi prof. Artur Mamcarz, ekspert kampanii.
W ramach praktycznych warsztatów z pierwszej pomocy w zawale, które będą prowadzone w wybranych miastach Polski, nauczymy pacjentów, jak skutecznie działać by wykorzystać każdą minutę w przypadku zawału lub w jego podejrzeniu.
Każda minuta w zawale ma znaczenie!