358316
Przebadanych serc
Aktualności

XXIII Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Polski Dziennikarzy

„Ciśnienie na Życie” na Zabrzańskim Tygodniu Zdrowego Serca
12 i 13 sierpnia, XXIII Otwartym Żeglarskim Mistrzostwom Polski Dziennikarzy towarzyszyła kampania „Ciśnienie na Życie”. w specjalnym namiocie kampanii „Ciśnienie na Życie”, wiek swojego serca poznało aż 705 osób! Każdy, kto odwiedził namiot kampanii znajdujący się w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji. Okazuje się, że wiek serca 68% przebadanych osób jest średnio wyższy o 12 lat od wieku metrykalnego!

Zdaniem lekarzy regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia.
Z drugiej strony, stres przed startem czy emocje związane z kibicowaniem mogą negatywnie oddziaływać na ciśnienie tętnicze krwi. 12 i 13 sierpnia pielęgniarki kampanii „Ciśnienie na Życie” skontrolowały poziom ciśnienia krwi uczestników oraz kibiców XXIII Otwartych Żeglarskich Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Mikołajkach, a także zbadały wiek serca wszystkich zainteresowanych. Okazało się, że wiek serca 68% przebadanych osób jest średnio o 12 lat wyższy od wieku metrykalnego.

Powrót do listy

Zawał serca

Zawał to nieodwracalne uszkodzenie fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj wynika ono z niedokrwienia, w konsekwencji nagłego zamknięcia tętnicy. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w zawale

W przypadku podejrzenia zawału serca lub jego pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i, jeśli dyspozytor zaleci, przyjąć jednorazowo 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Pierwsza pomoc w zawale serca to przede wszystkim wyścig z czasem.

Czytaj więcej