358316
Przebadanych serc
Aktualności

W maju, 2 846 mieszkańców Polski skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych!

„Ciśnienie na Życie” na Zabrzańskim Tygodniu Zdrowego Serca
Ponad 2 800 chętnych miało okazję sprawdzić ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi oraz określić wiek swojego serca.

Pierwszy miesiąc kampanii „Ciśnienie na Życie” już za nami. Od początku maja, mobilne centrum badań, wspólnie z wykwalifikowanym personelem medycznym, odwiedziło 8 miast. Ponad 2 800 chętnych miało okazję sprawdzić ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi oraz określić wiek swojego serca.

 

Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” już trzeci rok z rzędu prowadzą działania mające na celu uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak odpowiedniej profilaktyki schorzeń układu krążenia. Na akcjach bezpłatnych badań można nie tylko zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, ale także, za pomocą innowacyjnej aplikacji1 , poddać się badaniu wieku serca. Pozwala ono stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Wyniki pomiarów, przeprowadzonych w ciągu pierwszego miesiąca akcji „Ciśnienie na Życie”, nie prezentują się korzystnie. Wiek serca, aż 76% przebadanych osób jest wyższy od ich wieku metrykalnego średnio o 12 lat!

 

Na szczęście wiek serca można obniżyć! Zmiana stylu życia na bardziej zdrowy istotnie obniża wartości ciśnienia tętniczego u osób z podwyższonym ciśnieniem, może również zapobiegać rozwojowi nadciśnienia u osób, które mają do niego genetycznie uwarunkowane skłonności. Normalizacja masy ciała, nienadużywanie alkoholu i soli, ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, zaprzestanie palenia tytoniu i zwiększenie aktywności fizycznej, to skuteczna droga do obniżenia wieku serca.

 

Osoby, u których występują czynniki ryzyka, powinny regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Dlatego też na terenie całej Polski na bieżąco powstają Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy stylu życia oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

 

W maju, mobilne centrum badań kampanii „Ciśnienie na Życie” odwiedziło:

 

-Białystok

-Białą-Podlaskę

-Garwolin

-Otwock

-Lublin

-Zabrze

-Częstochowę

-Olsztyn

 

Zapraszamy na badania do kolejnych miast z trasy mobilnego centrum badań!


 

1  Aplikacja powstała w oparciu o wyniki Impact of atrial fibrillation on the risk of death: The Framingham Heart Study i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation oraz prace badawcze zespołu prof. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W badaniu wyliczono wiek serca dla osób w wieku od 20 do 74 lat, które dotąd nie przebyły ani zawału serca, ani udaru mózgu. Dlatego miarodajne wyniki uzyskamy w tej grupie wiekowej.

Powrót do listy

Zawał serca

Zawał to nieodwracalne uszkodzenie fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj wynika ono z niedokrwienia, w konsekwencji nagłego zamknięcia tętnicy. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w zawale

W przypadku podejrzenia zawału serca lub jego pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i, jeśli dyspozytor zaleci, przyjąć jednorazowo 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Pierwsza pomoc w zawale serca to przede wszystkim wyścig z czasem.

Czytaj więcej