358316
Przebadanych serc
Aktualności

Spotkania z mediami

„Ciśnienie na Życie” na Zabrzańskim Tygodniu Zdrowego Serca
Świadomość może uratować życie! Wiedza, jak objawia się zawał serca oraz co powinniśmy zrobić, kiedy zaobserwujemy go u siebie lub osoby w naszym towarzystwie zwiększa szanse na przeżycie. Taką wiedzę powinien posiadać każdy z nas. W tym celu organizatorzy oraz eksperci kampanii „Ciśnienie na Życie. Pierwsza pomoc w zawale” spotkali się z dziennikarzami zajmującymi się tematyką zdrowia, aby za ich pośrednictwem uczulić Polaków na to, jak ważne jest szybkie i prawidłowe działanie w momencie rozpoczynającego się incydentu sercowo-naczyniowego.

Czym jest zawał serca, jakie są jego przyczyny, kto znajduje się w grupie ryzyka, jak się objawia oraz co powinniśmy zrobić, kiedy poczujemy pierwsze symptomy – o tych i wielu innych zagadnieniach opowiedział dziennikarzom ekspert kampanii, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM. Każdy z nich mógł również pod okiem profesjonalnego ratownika medycznego, Marcina Gizickiego, przećwiczyć schemat udzielania pierwszej pomocy na fantomie.

 

Gościem specjalnym spotkań był pan Piotr Bałtroczyk, aktor, kabareciarz, konferansjer, który przeżył zawał serca. W historii Pana Piotra szczególnie godna uwagi była jego reakcja w momencie pojawienia się incydentu: szybkie wezwanie pomocy. Możliwe, że był to element, który uratował mu życie. Pan Piotr, razem z ekspertami kampanii podkreślał i apelować do Polaków, aby nie ignorować symptomów zawału serca. To od każdego z nas w pierwszej kolejności zależy czy damy szansę sobie pomóc.

Powrót do listy

Pierwsza pomoc w zawale

W przypadku podejrzenia zawału serca lub jego pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i, jeśli dyspozytor zaleci, przyjąć jednorazowo 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Pierwsza pomoc w zawale serca to przede wszystkim wyścig z czasem.

Czytaj więcej

Zawał serca

Zawał to nieodwracalne uszkodzenie fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj wynika ono z niedokrwienia, w konsekwencji nagłego zamknięcia tętnicy. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału.

Czytaj więcej