358316
Przebadanych serc
Aktualności

Nowa odsłona kampanii "Ciśnienie na Życie"

„Ciśnienie na Życie” na Zabrzańskim Tygodniu Zdrowego Serca
Ból za mostkiem – rozlany, piekący, promieniujący do żuchwy i ramienia. Mogą towarzyszyć mu uczucie lęku, duszności i zimne poty. W przypadku takich objawów należy od razu dzwonić po pogotowie ratunkowe. Lepiej ostatecznie dowiedzieć się, że sytuacja nie była groźna, niż przeoczyć rozpoczęty zawał serca, bo każda minuta w tym przypadku ma znaczenie! Z takim przesłaniem do Polaków ruszyła piąta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.

 

 „Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie z powodu chorób układu krążenia umiera 177 tysięcy osób, co stanowi ok. 46 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Każdego  roku 80-100 tys. osób przechodzi zawał serca. Dla 30% z nich kończy się on śmiercią” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM, ekspert kampanii „Ciśnienie na życie”.

 

Zawał serca to wyścig z czasem

 

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz zaznacza, że pacjenci bagatelizują pierwsze symptomy choroby i prowadzą niehigieniczny tryb życia. W przypadku zawału serca Polacy opóźniają wezwanie pogotowia ratunkowego, zakładając niesłusznie, że objawy ( tj. ból za mostkiem, rozlany, piekący, promieniujący do żuchwy, ręki) miną. Tymczasem kluczowa jest pierwsza godzina od wystąpienia objawów. To właśnie w ty czasie osoba z zawałem serca powinna znaleźć się pod specjalistyczną opieką lekarską.

 

Piąta edycja kampanii „Ciśnienie na życie”

 

Na aspekty związane z właściwym i szybkim postępowaniem w przypadku pierwszych objawów zawału serca zwraca uwagę ogólnopolska kampania społeczna „Ciśnienie na życie”. Jej piąta edycja poświęcona jest edukacji w obszarze właściwego identyfikowania objawów zawału serca (także objawów niespecyficznych) oraz konieczności podejmowania sprawnych i odpowiednich działań w sytuacji, kiedy podejrzewamy lub rozpoznamy pierwsze symptomy incydentu sercowo-naczyniowego. W ramach kampanii przeprowadzane są na terenie całego kraju szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w zawale serca. Szkolenia prowadzą wykwalifikowani ratownicy medyczni.

 

Reaguj właściwie w zawale serca!

  • Wezwij pogotowie. Zadzwoń pod 112 lub 999.
  • Osoba z zawałem powinna usiąść lub się położyć (jak najmniej się ruszać).
  • Usuń części garderoby, które mogą utrudniać oddychanie.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami dyspozytora pogotowia.
  • Jeśli dyspozytor zaleci, podaj kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg.
Powrót do listy

Zawał serca

Zawał to nieodwracalne uszkodzenie fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj wynika ono z niedokrwienia, w konsekwencji nagłego zamknięcia tętnicy. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc w zawale

W przypadku podejrzenia zawału serca lub jego pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i, jeśli dyspozytor zaleci, przyjąć jednorazowo 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Pierwsza pomoc w zawale serca to przede wszystkim wyścig z czasem.

Czytaj więcej