358316
Przebadanych serc
Aktualności

„Ciśnienie na Życie” w Lublinie

„Ciśnienie na Życie” na Zabrzańskim Tygodniu Zdrowego Serca
9 marca 2018 r. kampania „Ciśnienie na życie. Pierwsza pomoc w zawale” zawitała do Lublina, gdzie przeprowadzono warsztaty z pierwszej pomocy w zawale serca. Szkolenie skierowane było do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Było to pierwsze z cyklu szkoleń dla seniorów zaplanowanych w ramach 5. już odsłony kampanii na terenie całego kraju.

Podczas warsztatów prowadzonych przez ratowników medycznych kursanci dowiedzieli się, jakie objawy powinny niepokoić oraz jak skutecznie pomóc sobie bądź udzielić komuś pierwszej pomocy w zawale. W wydarzeniu wzięło udział 150 osób. Większość z nich zdecydowała się z pełnym zaangażowaniem przejść indywidualne szkolenie z ratownikami medycznymi, pozostali bacznie obserwowali działania uczestników. Kursanci przyjęli ekipę ratowników bardzo ciepło i wdzięcznie. Po zakończonym szkoleniu uczestnicy otrzymali podpisane, imienne certyfikaty oraz torby z gadżetami kampanii.

Powrót do listy

Pierwsza pomoc w zawale

W przypadku podejrzenia zawału serca lub jego pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i, jeśli dyspozytor zaleci, przyjąć jednorazowo 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Pierwsza pomoc w zawale serca to przede wszystkim wyścig z czasem.

Czytaj więcej

Zawał serca

Zawał to nieodwracalne uszkodzenie fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj wynika ono z niedokrwienia, w konsekwencji nagłego zamknięcia tętnicy. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału.

Czytaj więcej