358316
Przebadanych serc
Aktualności

„Ciśnienie na Życie” na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

„Ciśnienie na Życie” na Zabrzańskim Tygodniu Zdrowego Serca
Przez cały czas trwania Kongresu jego uczestnicy mieli możliwość skorzystania z badań prowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (HCC, Health Challenges Congress) już za nami. W dniach 18-20 lutego 2016 r., w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. Na tak wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć kampanii społecznej „Ciśnienie na Życie”.

 

Kongres zgromadził ponad 2 tys. gości. Udział w dyskusjach prowadzonych
w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wzięło ok. 250 prelegentów, m.in.: polityków, lekarzy, przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego, samorządowców, podmiotów związanych z branżą medyczną oraz farmaceutyczną, a także organizacji pacjentów.

 

W trakcie Kongresu oceniano obecny stan systemów ochrony zdrowia w Polsce i innych krajach. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, konsultanci krajowi
i kierownicy klinik. Ponad to ostatniego dnia trwania Kongresu, Międzynarodowe Centrum Kongresowe otworzyło się na wszystkich mieszkańców Katowic. Zainteresowani goście mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych oraz w wykładach prowadzonych przez specjalistów z wielu dziedzin medycyny i promocji zdrowia.

 

Przez cały czas trwania Kongresu jego uczestnicy mieli możliwość skorzystania z badań prowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”. Na specjalnym stanowisku „Ciśnienie na Życie” personel medyczny prowadził pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz ocenę wieku serca. W trakcie trzech dni trwania Kongresu, aż 600 osób poznało wiek swojego serca.

Powrót do listy

Pierwsza pomoc w zawale

W przypadku podejrzenia zawału serca lub jego pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i, jeśli dyspozytor zaleci, przyjąć jednorazowo 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Pierwsza pomoc w zawale serca to przede wszystkim wyścig z czasem.

Czytaj więcej

Zawał serca

Zawał to nieodwracalne uszkodzenie fragmentu mięśnia sercowego. Zazwyczaj wynika ono z niedokrwienia, w konsekwencji nagłego zamknięcia tętnicy. Tylko szybka i właściwa reakcja pozwolą zminimalizować konsekwencje zawału.

Czytaj więcej